Jesteś tutaj:  Stomatologia Kraków | Nieboli.pl  »  Oferta specjalna  »  Paradontoza - choroba cywilizacyjna

Paradontoza - choroba cywilizacyjna

Jak uchronić się przed paradontozą?
lekarz stomatolog Centrum Zdrowego Uśmiechu Klaudia Koryczan - periodontolog
 
U ponad 90% dorosłych tzw. „paradontoza” jest związana z zaniedbaniami higienicznymi, których efektem jest odkładanie się płytki i kamienia nazębnego. Do innych ważnych czynników etiologicznych należą palenie papierosów i przewlekły stres. Cechą charakterystyczną tych schorzeń jest ich przewlekłość, co powoduje, że postępując przez lata i nie dając zwykle uciążliwych dolegliwości bólowych, pozostają niezauważone. Pacjenci zwracają się po pomoc często już w bardzo zaawansowanym stadium choroby.
 
Periodontologia zajmuje się profilaktyką i leczeniem schorzeń przyzębia, czyli tkanek otaczających ząb i utrzymujących go w zębodole. Częstość występowania i nasilenie chorób dziąseł i przyzębia spowodowały, że uznane one zostały za choroby cywilizacyjne.
 
Bakterie znajdujące się w złogach nazębnych powodują powstawanie stanów zapalnych objawiających się krwawieniem z dziąseł a w dalszym etapie utratą tkanek utrzymujących ząb co w efekcie doprowadza do wzrostu jego ruchomości i czasem zmiany położenia. Dlatego zwykle wstępem do leczenia jest przejście fazy higienizacyjnej, czyli usunięcie złogów znajdujących się nad i pod dziąsłem z dokładnym instruktażem higieny obejmującym wdrożenie dodatkowych środków do higieny przestrzeni międzyzębowych: szczoteczek interdentalnych lub nici dentystycznych. Na tym etapie leczenia nieoceniona jest rola higienistki stomatologicznej.
 
W tym miejscu warto dodać, że zdrowe dziąsła nigdy nie krwawią. Krwawienie z dziąseł jest zwykle pierwszym, wczesnym objawem stanu zapalnego i wymaga zgłoszenia się do stomatologa oraz podjęcia leczenia (jak każda zakażona rana w naszym organizmie). Tzw. „paradontoza” jest dzisiaj chorobą o dobrze poznanej etiologii i u większości pacjentów można ją skutecznie leczyć, co pozwala na zachowanie własnych zębów pacjenta.
 
Periodontolodzy zajmują się również odtworzeniem utraconych na skutek choroby tkanek, poprawą estetyki dziąseł i w ramach kompleksowego leczenia wielospecjalistycznego wykonują zabiegi przygotowujące pacjentów do leczenia protetycznego, implantoprotetycznego, zachowawczego czy ortodontycznego.
 
Pamiętajmy, że zdrowe przyzębie warunkuje zdrowie całego organizmu - badania naukowe prowadzone od wielu lat dowodzą, że nieleczone choroby przyzębia są współodpowiedzialne za ciężkie ogólnoustrojowe schorzenia takie jak choroby sercowo-naczyniowe (miażdżyca naczyń krwionośnych, zawał serca), udary mózgu czy cukrzyca. Ważna jest również prawidłowa opieka periodontologiczna nad kobietami w okresie ciąży.
 
Klimatyzacja, Parking, Udogodnienia dla niepełnosprawnych, Internet Wifi, Napoje, Leczenie całkowicie bez bólu, Rentgen, Pantomograf, Płatność kartami Visa i MasterCard, Telewizja
Copyright © 2010 - 2011 by Stomatolog Kraków Centrum Zdrowego Uśmiechu
Realizacja: projektomania.pl

Strona główna   /   Zespół   /   Oferta   /   Cennik   /   O nas   /   Porady stomatologiczne   /   Kontakt   /   Praca   /   Mapa serwisu


Tagi: stomatologia kraków, diagnostyka, higenizacja, stomatolog kraków, leczenie kanałowe, ortodonta, stomatologia zachowawcza, endodonta, polecany dentysta, stomatologia estetyczna, dentysta, aparat ortodontyczny, chirurgia, dobry stomatolog, implantologia, protetyk, licówka, periodontologia, pedodoncja, dentysta kraków, implanty, wybielanie zębów, gabinet stomatologiczny, dobry dentysta, paradontoza, aparat na zęby, wkłady koronowe, protezy

Zgodnie z Polityką Plików Cookies strona korzysta z plików cookies.
Nieboli on Facebook