Paradontoza - choroba cywilizacyjna

Powrót doOferta specjalnastrony wyżej
Jak uchronić się przed paradontozą?
 
U ponad 90% dorosłych tzw. „paradontoza” jest związana z zaniedbaniami higienicznymi, których efektem jest odkładanie się płytki i kamienia nazębnego. Do innych ważnych czynników etiologicznych należą palenie papierosów i przewlekły stres. Cechą charakterystyczną tych schorzeń jest ich przewlekłość, co powoduje, że postępując przez lata i nie dając zwykle uciążliwych dolegliwości bólowych, pozostają niezauważone. Pacjenci zwracają się po pomoc często już w bardzo zaawansowanym stadium choroby.
 
Periodontologia zajmuje się profilaktyką i leczeniem schorzeń przyzębia, czyli tkanek otaczających ząb i utrzymujących go w zębodole. Częstość występowania i nasilenie chorób dziąseł i przyzębia spowodowały, że uznane one zostały za choroby cywilizacyjne.
 
Bakterie znajdujące się w złogach nazębnych powodują powstawanie stanów zapalnych objawiających się krwawieniem z dziąseł a w dalszym etapie utratą tkanek utrzymujących ząb co w efekcie doprowadza do wzrostu jego ruchomości i czasem zmiany położenia. Dlatego zwykle wstępem do leczenia jest przejście fazy higienizacyjnej, czyli usunięcie złogów znajdujących się nad i pod dziąsłem z dokładnym instruktażem higieny obejmującym wdrożenie dodatkowych środków do higieny przestrzeni międzyzębowych: szczoteczek interdentalnych lub nici dentystycznych. Na tym etapie leczenia nieoceniona jest rola higienistki stomatologicznej.
 
W tym miejscu warto dodać, że zdrowe dziąsła nigdy nie krwawią. Krwawienie z dziąseł jest zwykle pierwszym, wczesnym objawem stanu zapalnego i wymaga zgłoszenia się do stomatologa oraz podjęcia leczenia (jak każda zakażona rana w naszym organizmie). Tzw. „paradontoza” jest dzisiaj chorobą o dobrze poznanej etiologii i u większości pacjentów można ją skutecznie leczyć, co pozwala na zachowanie własnych zębów pacjenta.
 
Periodontolodzy zajmują się również odtworzeniem utraconych na skutek choroby tkanek, poprawą estetyki dziąseł i w ramach kompleksowego leczenia wielospecjalistycznego wykonują zabiegi przygotowujące pacjentów do leczenia protetycznego, implantoprotetycznego, zachowawczego czy ortodontycznego.
 
Pamiętajmy, że zdrowe przyzębie warunkuje zdrowie całego organizmu - badania naukowe prowadzone od wielu lat dowodzą, że nieleczone choroby przyzębia są współodpowiedzialne za ciężkie ogólnoustrojowe schorzenia takie jak choroby sercowo-naczyniowe (miażdżyca naczyń krwionośnych, zawał serca), udary mózgu czy cukrzyca. Ważna jest również prawidłowa opieka periodontologiczna nad kobietami w okresie ciąży.