Uśmiech dziąsłowy – co to takiego?

O uśmiechu dziąsłowym mówimy wówczas, gdy zaburzona jest estetyka pomiędzy strefą białą a czerwoną, a pacjent wyraźnie „uśmiecha się dziąsłami”. Wydaje się że zęby są za krótkie w stosunku do dziąseł.

Jakie są przyczyny „gummy smail”?

  • krótka lub nadaktywna warga górna,
  • opóźnione bierne wyrzynanie zębów, czyli prawidłowej wielkości własne zęby przykryte dziąsłem,
  • wada gnatyczna – nadmierny wzrost kości szczęki,
  • wada ortodontyczna,
  • bruksizm, czyli patologiczne ścieranie zębów skompensowany z czasem nadmiernym wzrostem kości szczęki.

Co można z tym zrobić?

Można się do tego przyzwyczaić – w końcu to tylko defekt estetyczny, ale można też wykonać mikrochirurgiczny zabieg, który optycznie wydłuży zęby i zniweluje dysproporcje. Zabieg taki wykonuje periodontolog – lekarz zajmujący się leczeniem chorób przyzębia. Pacjent jest znieczulony miejscowo i nie odczuwa bólu czy dyskomfortu podczas wykonywania procedur medycznych. Lekarz z dużą precyzją koryguje zarys dziąseł poprzez wycięcie ich nadmiaru.

Przed zabiegiem należy przeprowadzić dokładną diagnostykę:  wykonać zdjęcia rtg i zewnątrzustne, przeprowadzić ogólny wywiad lekarski oraz badanie zewnątrz i wewnątrzustne. Badanie zewnątrzustne polega na ocenie symetrii i harmonii twarzy, wewnątrzustne – na ocenie ogólnego stanu uzębienia, istnieniu zaburzeń ortodontycznych czy chorób przyzębia.

Często sam zabieg nie wystarcza, musi być poprzedzony innymi procedurami z zakresu periodontologii, ortodoncji, protetyki, a nawet chirurgii szczękowo-twarzowej.

—————————————————————————————————————————

Autor:

IMG_1254_male    lekarz stomatolog Centrum Zdrowego Uśmiechu Klaudia Koryczan

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.