Dlaczego boli ząb?

Powrót doStomatolog radzistrony wyżej

Dlaczego boli ząb?

lekarz stomatolog Centrum Zdrowego Uśmiechu Monika Łopuszyńska - endodoncja mikroskopowa

Ból zęba wynika z obecności w nim włókien nerwowych. Warto wiedzieć, iż nie każdy ból jest wskazaniem do leczenia kanałowego. Często zdarza się, że pacjent zgłasza dolegliwości bólowe, ale są one związane np. z nadwrażliwością szyjki zęba czy ubytkiem, który możemy z powodzeniem leczyć zachowawczo.    
 
Najczęstszą przyczyną dolegliwości bólowych jest jednak zapalenie miazgi. Miazga to bogato unaczyniona i unerwiona tkanka wypełniająca jamę zęba. Nie każde zapalenie będzie wskazaniem do jej usunięcia.

Często, jeśli interwencja lekarza nastąpi odpowiednio wcześnie, możemy uniknąć leczenia kanałowego. Do tego typu odwracalnych zapaleń dochodzi np. w wyniku urazu, starcia patologicznego czy próchnicy.

W innych przypadkach, jeśli żadne działania nie zostaną podjęte, proces zapalny może przejść w fazę nieodwracalną i wówczas jedynym ratunkiem dla zęba będzie leczenie endodontyczne.

Leczenie endodontyczne, inaczej leczenie kanałowe, polega na usunięciu miazgi z komory oraz kanałów, ich opracowaniu oraz wypełnieniu. Dzięki nowoczesnemu leczeniu mikroskopowemu oraz stosowaniu ultradźwięków (do aktywacji środków służących do płukania) jesteśmy w stanie usunąć zainfekowaną miazgę nawet z najmniejszych zachyłków, a także odnaleźć dodatkowe kanały czy udrożnić te, które wydawały się całkowicie zobliterowane.

Więcej o skutecznej endodoncji mikroskopowej - czytaj tutaj >>>