Endodoncja pod mikroskopem – skuteczny sposób na uratowanie zęba

Powrót doOferta specjalnastrony wyżej
Leczenie kanałowe jest teraz bardziej skuteczne niż kiedykolwiek
 
W Centrum Zdrowego Uśmiechu stawiamy na zdrowy uśmiech naszych pacjentów – leczmy najnowocześniejszymi metodami, bo tylko takie są skuteczne. Leczenie kanałowe pod mikroskopem jest często ostatecznym i jedynym sposobem na uratowanie zęba, który wcześniej był skazany na usunięcie.
 
Leczenie kanałowe polega na chemo-mechanicznym opracowaniu komory i kanałów, a następnie ich szczelnym wypełnieniu.
 
Chemiczne opracowanie to obfite płukanie systemu kanałowego płynami o właściwościach przeciwbakteryjnych. Aby zwiększyć skuteczność działania płynów stosuje się dodatkowo aktywację ultradźwiękową. Chemiczna dezynfekcja pełni bardzo ważną rolę. Opracowanie wyłącznie mechaniczne (za pomocą specjalnych narzędzi endodontycznych) jest niewystarczające, ze względu na różnorodny kształt anatomiczny jam zębowych.
 
Wypełnienie kanałów polega na ich obturacji ciepłą gutaperką wraz ze specjalną pastą, która pełni rolę uszczelniacza. Takie trójwymiarowe wypełnienie daje nam gwarancję, że materiał znalazł się we wszystkich zachyłkach i odgałęzieniach systemu kanałowego, który wcześniej został odpowiednio przygotowany przez narzędzia i środki chemiczne.
 
W Centrum Zdrowego Uśmiechu leczenie kanałowe przeprowadzane jest niemal w 100 % podczas jednej wizyty. Czas zabiegu zależy od stopnia trudności oraz ilości kanałów, waha się w przedziale 45-120 min.
 
Zabieg jest całkowicie bezbolesny, gdyż jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym.
 
-----------------------------------------------
 
Dlaczego mikroskop?
 
Aby zrozumieć w jakim celu stomatolodzy używają mikroskopu trzeba wiedzieć, iż komora zęba to przestrzeń ok. 3 x 4 mm, a ujścia i średnica kanałów często są mniejsze niż 0,1 mm.
 
Powiększenia w mikroskopach stomatologicznych sięgają rzędu kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu razy. Aby prawidłowo przeprowadzić leczenie kanałowe mikroskop jest więc niezastąpiony, gdyż oprócz powiększenia daje nam odpowiednie oświetlenie pola zabiegowego oraz pozwala na przeprowadzanie zabiegów z najwyższą starannością i precyzją.  
 
-----------------------------------------------
 
Rokowanie
 
Rokowanie zębów leczonych pod mikroskopem jest bardzo dobre. Zęby takie mogą służyć pacjentom przez długie lata.
 
Statystyki podają, że całkowite wyleczenie zębów sięga:
•    bez zmian okołowierzchołkowych - 95%.
•   ze zmianami okołowierzchołkowymi w leczeniu pierwotnym - 85%,
•   ze zmianami okołowierzchołkowymi przy powtórnym leczeniu (reendo) - 80%.
 
Należy wiedzieć, iż leczenie kanałowe jest próbą ratowania zęba przed usunięciem i czasem, pomimo zastosowania najnowocześniejszych metod leczenia, nie przynosi oczekiwanych rezultatów.
 
Bardzo istotną kwestią jest szczelna odbudowa ostateczna. Badania wykazują, iż w większości przypadków to właśnie odbudowa miała decydujący wpływ na rokowanie i przetrwanie zęba.