Ortotropia - leczenie ortodontyczne dzieci od 6 roku życia

Powrót doOferta specjalnastrony wyżej
Ortotropia - wczesne leczenie ortodontyczne dzieci
 
Ortotropia to technika ortodontyczna, która polega na przyczynowym leczeniu wczesnym, czyli leczeniu dzieci w okresie wzrostu. Często wadom zgryzu towarzyszą problemy laryngologiczne, takie jak przerośnięte migdały podniebienne i gardłowy, infekcja ucha środkowego, poza tym problemy logopedyczne, bezdech senny, zmiany w szyjnym odcinku kręgosłupa. Często pierwszym objawem problemów jest spanie dziecka z otwartą buzią, głośny oddech, chrapanie. Leczenie ortotropiczne może mieć istotny wpływ na poprawę ogólnego stanu zdrowia dziecka.
 
Leczenie przyczynowe możliwe jest w okresie wzrostu twarzy. Najlepszy czas na rozpoczęcie leczenia to 6-7 rok życia. Jest to tzw. ”leczenie przechwytujące”, powodujące zmianę kierunku wzrostu twarzy i zahamowujące rozwijające się deformacje twarzy, zwężenie łuków zębowych i stłoczenie zębów.
 
Leczenie polega na wykonaniu aparatów bioblok 1 i rozbudowie łuków zębowych. Drugi etap to etap treningowy polegający na treningu właściwej pozycji żuchwy, warg, języka, nosowego toru oddychania, prawidłowej pracy układu mięśniowego.
 
Leczenie po 12 roku życia jest leczeniem objawowym, koncentrującym się głównie na poprawie warunków zgryzowych (ustawieniu zębów), a po 18 roku życia często musi być skojarzone z leczeniem chirurgicznym (ekstrakcje zębów).
 
Leczenie wczesne to poprawa estetyki twarzy, poprawa ustawienia zębów, zwiększenie objętości jamy nosowej i zatok szczękowych oraz stabilne efekty leczenia po zakończeniu wzrostu pacjenta. 
 
W Centrum Zdrowego Uśmiechu konsultacjami oraz leczeniem ortodontycznym zajmuje się dr n.med. Ewa Bieniek