Leczenie kanałowe pod mikroskopem...

Powrót doStomatolog radzistrony wyżej

Leczenie kanałowe pod mikroskopem z perspektywy pacjenta

lekarz stomatolog Centrum Zdrowego Uśmiechu Monika Łopuszyńska  - endodoncja mikroskopowa

Wizyta u endodonty nie różni się wiele od zwykłej wizyty stomatologicznej w dobrze wyposażonym gabinecie. Pacjent przyjmowany jest w pozycji leżącej, co lekarzowi pozwala na ergonomiczną pracę z mikroskopem. Leżąca pozycja pacjenta jest wygodna i znacznie obniża poziom stresu oraz napięcie mięśniowe, dzięki czemu lekarz może w spokoju przeprowadzać zabieg z najwyższą precyzją.

Leczenie jest całkowicie bezbolesne, gdyż wykonywane jest w znieczuleniu miejscowym. Wizyta trwa, w zależności od stopnia trudności leczonego zęba, przeważnie 40-120 min. i jest wykonywana w niemal 100% podczas jednej wizyty. Powodem rozłożenia zabiegu na dwie wizyty, jeśli nie są to ograniczenia czasowe, może być wysięk z kanału niemożliwy do zatamowania (np. w ostrych stanach zapalnych tkanek otaczających ząb), bądź trudności w udrożnieniu kanałów (np. podczas powtórnego leczenia, kiedy to w kanałach znajdują się trudne do usunięcia cementy, złamane narzędzia czy perforacje).

Leczony ząb zawsze jest zaopatrzony w koferdam (ślinochron), czyli najdoskonalszy ze znanych dotychczas środków zapewniających suchość pola operacyjnego. Koferdam to guma rozpięta na ramce, która izoluje leczonego zęba od środowiska jamy ustnej (ochrona przed bakteriami znajdującymi się w ślinie). Oprócz tego ma wiele innych zalet jak chociażby ochrona pacjenta i lekarza przed zakażeniem krzyżowym, ochrona błony śluzowej pacjenta przed podrażnieniem, a także przed aspiracją drobnych narzędzi, stosowanych podczas leczenia endodontycznego.

Pacjent po zakończonym leczeniu kanałowym nie ma żadnych ograniczeń czasowych co do spożywania posiłków, gdyż leczony ząb jest od razu wypełniany światłoutwardzalnym kompozytem (jest to odbudowa tymczasowa, a ostateczną wykonuje lekarz prowadzący).

U niektórych pacjentów po zakończonym leczeniu kanałowym mogą wystąpić przejściowe dolegliwości bólowe o nieznacznym nasileniu. Jest to wynik podrażnienia ozębnej, tkanki otaczającej ząb, która zawiera w sobie liczne włókna nerwowe. Jeśli taka sytuacja będzie miała miejsce i będzie to dla pacjenta dokuczliwe, można zażyć leki przeciwbólowe dostępne bez recepty w każdej aptece.