Dentofobia – paniczny strach przed dentystą

Strach przed wizytą w gabinecie dentystycznym często uwarunkowany jest przez jeden z najważniejszych mechanizmów, sterujących zachowaniami człowieka. Polega on na kojarzeniu pewnych bodźców, czyli tego, co na nas oddziałuje, z naszą reakcją właśnie na ten bodziec. Jeśli coś jest dla nas nieprzyjemne, będziemy tego unikać.

Nie dotyczy to wyłącznie sytuacji związanych z bólem, ale też w życiu codziennym. Jeśli nie lubimy marchewki z groszkiem, to nie będziemy jej jadać na siłę, albo jeśli znamy zapach perfum, który źle nam się kojarzy np. z teściową :), to na pewno nie kupimy ich dla siebie. Mechanizm ten działa w sposób automatyczny i nie uwzględnia racjonalnego myślenia, że warto jest coś zrobić dla własnego dobra, mimo że nie zawsze jest to przyjemne.

Tak dzieje się właśnie w przypadku dentofobii, w której pojawia się strach przed wizytą u dentysty, często wyolbrzymiony i nieadekwatny do zagrożeń. Przeżywanie takiego lęku może mieć różne postacie – od lekkiego niepokoju do pełnego przerażenia, a nawet paniki. Dorośli, którzy odczuwają lęk na samą myśl o wizycie w gabinecie stomatologicznym, najczęściej doświadczyli bolesnego zabiegu w dzieciństwie. Mówimy o takich pacjentach, że jest to tzw. „pokolenie dentystów szkolnych”.

Der Zahnarztstuhl - Dentale Dyschromatopsie

Lęk na jednych działa mobilizująco i przygotowuje organizm do zmierzenia się z trudną sytuacją lub wręcz odwrotnie – zmusza do jej unikania. Ucieczka od dentysty jest prosta – można do niego po prostu nie pójść! Ale do czasu. Paradoksalnie, właśnie osoby panicznie bojące się bólu u stomatologa, dopiero silny, długotrwały ból, który nie znika po zażyciu całego portfolio leków przeciwbólowych, skłania do wizyty w gabinecie stomatologicznym.

Współczesna stomatologia radzi sobie jednak z bólem poprzez zastosowanie skutecznych znieczuleń – np. komputerowym systemem The Wand. Praktycznie każdy zabieg może być przeprowadzony w znieczuleniu miejscowym. Należy jednak pamiętać, że w skład niektórych leków znieczulających wchodzą związki, które mogą wzmocnić odczucie lęku, przyspieszyć akcję serca i oddech. Każdy lekarz poinformowany o naszym stanie ducha zastosuje w zamian leki łagodniejsze.

U części osób strach wywoływany jest również przez sytuację, gdy ktoś inny, czyli w tym przypadku dentysta, ma nad nimi kontrolę. Jeszcze inni ludzie po prostu wstydzą się pokazać swoje, jakże bardzo intymne miejsce. Wstyd przed pokazaniem swoich wieloletnich zaniedbań też bywa paraliżujący. Dentofobia to nie tylko strach przed dentystą, czy bólem, ale również przed samym wejściem już do poczekalni gabinetu. Dlatego wnętrza poczekalni najczęściej nie przypominają o zbliżającej się wizycie w gabinecie. Ich wystrój jest ciepły, wręcz domowy, a oczekując na wizytę można przy filiżance kawy obejrzeć wiadomości telewizyjne, poczytać prasę, skorzystać z bez-płatnego Wi-Fi lub po prostu poprzyglądać się rybkom w akwarium. Niektórzy pacjenci wymagają szczegółowego wyjaśnienia kolejności zabiegów, a znając dokładnie etapy i czas leczenia, czują się dużo bezpieczniej.

Jak można przezwyciężyć strach i odbyć miłą wizytę w gabinecie dentystycznym?

  • Nie bój się wyrazić strachu przed dentystą – śmiało powiedz o swoich obawach i lękach.
  • Na początku wizyty omówimy poszczególne etapy leczenia. Brak wiedzy na temat tego, co się z tobą dzieje na fotelu dentystycznym, bywa paraliżujący.
  • Podczas leczenia lekarz na bieżąco będzie informował Cię o poszczególnych czynnościach.Jeżeli nie chcesz słuchać informacji o szczegółach w trakcie leczenia, to też nam o tym powiedz. Uczestniczenie w decyzjach, dotyczących procesu leczenia, zmniejsza poczucie niepewności.
  • Pamiętaj o nowoczesnych środkach znieczulających. Dziś znieczulenia są o wiele skuteczniejsze niż kiedyś, a ich podanie o wiele bardziej komfortowe dla pacjenta. Cieniutkie i elastyczne igły zapewniają minimalnie odczuwane ukłucie. W naszym gabinecie dodatkowo możemy ci zaproponować komputerowe znieczulenie systemem The Wand.
  • Przed leczeniem ustal system sygnalizacji przerwania zabiegu (np. poprzez podniesienie ręki). Będziesz czuł się pewniej, wiedząc, ze masz kontrolę i możliwość przerwania zabiegu.

————————————————————————————————————

IMG_0570_male   Dyrektor Kliniki Centrum Zdrowego Uśmiechu Małgorzata Bukowska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.