Zdrowe zęby w ciąży

Często zdarza się, że trafia do nas młoda mama prosząc o pomoc. Mówi, że ciąża przyczyniła się do pogorszenia stanu zdrowia zębów, cery, a w dodatku wypadają jej włosy, czyli że „dziecko zabrało jej wszystko, co najlepsze”. Odpowiadam wtedy: w ciąży, bardziej niż kiedykolwiek, powinna Pani dbać o higienę jamy ustnej.

Pregnant woman cleaning her teeth

Zły stan zębów i dziąseł może odbić się niekorzystnie na dziecku. Najgroźniejsza jest próchnica. Liczą się jednak również: kamień nazębny czy choroby przyzębia, wywołane przez bakterie. Wszystko może mieć zły wpływ na noworodka, ale też na ogólny stan zdrowia przyszłej mamy. Udowodniono, że właśnie próchnica, kamień nazębny i choroby przyzębia mogą być pośrednią przyczyną niskiej masy urodzeniowej noworodka, a także wywoływać przedwczesne skurcze macicy. Próchnica zwiększa również ryzyko zakażenia w trakcie porodu i tuż po nim.

Prawidłowe mycie zębów to podstawa
Najważniejszym zabiegiem higienicznym, który przyszła mama powinna skrupulatnie wykonywać jest codzienne szczotkowanie zębów. – ”Panie doktorze, przecież myłam zęby.” Wydaje się to oczywiste? Niezupełnie, kobietom w ciąży często krwawią dziąsła. Przyczyną takiego stanu jest zmiana gospodarki hormonalnej objawiająca się rozszerzeniem naczyń krwionośnych i zwiększoną ich kruchością. Dlatego zdarza się, że kobiety „odpuszczają” sobie mycie zębów albo szczotkują je zbyt krótko, zbyt delikatnie i niedokładnie, sądząc że w ten sposób zapobiegną krwawieniu z dziąseł. To kardynalny błąd – prawidłowe mycie zębów jest kluczowe dla utrzymania ich w dobrym zdrowiu. Powinna Pani czyścić je przynajmniej dwa razy dziennie, przez co najmniej trzy minuty, nie zważając na fakt, iż dziąsła są obrzęknięte i lekko krwawią.

Higiena jamy ustnej to nie tylko codzienne szczotkowanie
Po umyciu zębów koniecznie musi Pani użyć irygatora i bezwzględnie nici dentystycznej, by dokładnie oczyścić przestrzenie między zębami z resztek pokarmu. Wspaniałym rozwiązaniem są też szczoteczki międzyzębowe w formie – maleńkich „wyciorków” w różnych rozmiarach i kształtach. Codzienne zabiegi higieniczne powinny być uzupełnione płukaniem ust specjalnym płynem z zawartością fluoru. Nie bez znaczenia jest też wybór właściwej szczoteczki do zębów – przy krwawiących dziąsłach najlepiej używać miękkiej lub bardzo miękkiej, a zdecydowanie zrezygnować z twardej. Proszę pamiętać, aby zmieniać ją raz na dwa miesiące, gdyż w szczoteczce też mieszkają bakterie.

Język także jest ważny
Oprócz zębów powinna Pani również myć język. Na jego tylnej części gromadzą się bakterie beztlenowe, które produkują lotne związki siar-ki – toksyczne dla tkanek gazy – w dodatku powodujące nieprzyjemny zapach z ust. Aby się ich pozbyć, trzeba po umyciu zębów oczyścić język specjalną szczoteczką, której budowa jest przystosowana do chropowatej powierzchni. Język należy czyścić od tyłu do przodu, a następnie dokładnie wypłukać usta wodą.

Pregnant woman preparing food .

„Dieta dla zdrowia zębów” kobiety w ciąży
Zdecydowanie należy ograniczyć węglowodany (cukier) pod różnymi postaciami (zawierają go nie tylko słodycze, ale także soki czy słodzone napoje gazowane) i nie wolno podjadać między posiłkami. Uczucie głodu w ciąży jest normalnym zjawiskiem, większe jest też zapotrzebo-wanie na wiele składników odżywczych, ale nie usprawiedliwia to mitu, że w ciąży mama musi jeść za dwoje. Lepiej częściej, a mniejsze porcje, skupiając się przede wszystkim na rybach, mięsie, warzywach i owocach. Po zjedzeniu czegoś słodkiego (w ramach ciążowej zachcianki:-) proszę umyć zęby, ale najwcześniej 30 minut po posiłku, a w ostateczności należy przepłukać usta ciepłą wodą. To zmniejszy ryzyko wypłukiwania ze szkliwa substancji mineralnych, a w konsekwencji – rozwoju próchnicy.

 ———————————————————————————

Bez nazwy-1    lekarz stomatolog Centrum Zdrowego Uśmiechu Paweł Grzegorczyk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.