Endodoncja mikroskopowa

Powrót doOferta specjalnastrony wyżej

Leczenie kanałowe jest teraz bardziej skuteczne niż kiedykolwiek.

 
MIKROSKOP
 
W Centrum Zdrowego Uśmiechu wykonujemy leczenie kanałowe (endodontyczne) wyłącznie pod mikroskopem. Dlaczego? Mikroskop stomatologiczny to urządzenie pozwalające pracować lekarzowi w powiększeniu, dzięki któremu uzyskuje on lepszy wgląd do niewielkich rozmiarów wnętrza zęba (pole zabiegowe często ma wymiary 3x4mm, a niektóre jego elementy są mniejsze niż 0,1mm).  Ze względu na to, że pole wykonywania zabiegu jest doskonale widoczne i odpowiednio oświetlone leczenie może być prowadzone w sposób maksymalnie precyzyjny i dokładny. Dzięki temu w większości przypadków jesteśmy w stanie wykonać je podczas  jednej wizyty. Leczenie kanałowe pod mikroskopem jest często ostatecznym i jedynym sposobem na uratowanie zęba, który wcześniej był skazany na usunięcie.
 
Zabieg jest prowadzony w komfortowych warunkach w znieczuleniu miejscowym – najważniejsze, żeby nic nie bolało.
 
Leczenie kanałowe polega na opracowaniu systemu kanałów korzeniowych specjalnymi narzędziami mechanicznymi i obfitym płukaniu odpowiednimi płynami o właściwościach przeciwbakteryjnych. Aby zwiększyć skuteczność działania płynów stosujemy dodatkowo aktywację ultradźwiękowa. Taki algorytm postępowania pozwala na wyeliminowanie 99.9% bakterii, które znajdują się w chorym zębie.
  
Następnie puste przestrzenie, które powstały po preparacji chemiczno-mechanicznej musza zostać szczelnie wypelnione. Kanały wypełniamy ciepłą gutaperką wraz ze specjalną pastą (uszczelniacz). Takie trójwymiarowe wypełnienie daje nam pewnośc, że materiał znalazł się we wszystkich zachyłkach i odgałęzieniach systemu kanałowego.
 
W Centrum Zdrowego Uśmiechu leczenie kanałowe przeprowadzane jest niemal w 100 % podczas jednej wizyty. Czas zabiegu zależy od stopnia trudności oraz ilości kanałów, waha się w przedziale 45-120 min.
 
CBCT (Tomografia stożkowa)
 
W naszej klinice dysponujemy tomografem, który umożliwia nam uzyskanie obrazu 3D (trójwymiarowego) zęba. Obraz taki jest zdecydowanie bardziej dokładny niż klasyczne zdjęcia rentgenowskie (2D) i daje możliwość jeszcze lepszego zaplanowania leczenia kanałowego nawet najtrudniejszych przypadków. Dzięki zastosowaniu tomografii komputerowej uzyskujemy informację o nietypowym przebiegu kanałów korzeniowych, ich liczbie, obecności ewentualnych „przeszkód” w kanałach, obecności i wielkości stanów zapalnych pod korzeniami itp. – są to informacje, dzięki którym możliwe jest zmniejszenie ryzyka wystąpienia powikłań związanych z leczeniem endodontycznym.  
 
ROKOWANIE
 
Rokowanie zębów leczonych pod mikroskopem jest bardzo dobre. Zęby takie mogą służyć pacjentom przez długie lata.
 
Statystyki podają, że całkowite wyleczenie zębów sięga:
•    bez zmian okołowierzchołkowych - 95%.
•   ze zmianami okołowierzchołkowymi w leczeniu pierwotnym - 85%,
•   ze zmianami okołowierzchołkowymi przy powtórnym leczeniu (reendo) - 80%.
 
W Centrum Zdrowego Uśmiechu otrzymają Państwo indywidualnie przygotowany plan leczenia kanałowego wraz z kosztami.
 
W Centrum Zdrowego Uśmiechu konsultacjami oraz leczeniem endodontycznym zajmuje się lek. dent. Joanna Trawicka-Kaczor, specjalista stomatologii zachowawczej z endodoncją oraz lek. dent. Paulina Kojat.