Szczotko, szczotko hej szczoteczko …

Producenci oferują nam szereg rozwiązań  w zakresie dbania o prawidłową higienę jamy ustnej. W każdym sklepie możemy wybierać z co najmniej kilku propozycji szczoteczek, kilkunastu past do zębów i innych artykułów. Czym się kierować? Kolorem, ceną, a może tym, jak długo nam posłuży?

dziewczyny myją zęby   kolorowe szczoteczki

Oto kilka wskazówek:

Szczoteczka
Musi być jak szyty na miarę garnitur i naprawdę to nie przesada. Trzeba się bowiem z nią zaprzyjaźnić na około 3 miesiące. Rodzaj szczoteczki bezpośrednio wpływa na skuteczność usuwania płytki nazębnej, czyli w konsekwencji zdrowie naszych zębów: mniej płytki = mniej bakterii = mniej próchnicy. Wiadomo, że powinna być w naszym ulubionym kolorze :), ale przede wszystkim musi spełniać swoją podstawową funkcję – dokładnie czyścić zęby.
Dokonując zakupu zwróćmy uwagę, czy szczoteczka jest:

  • poręczna, czyli nie ślizga się w dłoni – wtedy łatwiej nad nią zapanować,
  • dopasowana wielkością główki do wielkości jamy ustnej, nie za duża, nie za mała. Za duża nie dotrze wszędzie, za mała wydłuży czas szczotkowania i skutecznie zniechęci nas do tej czynności.
  • z odpowiednim włosiem uwzględniającym nasze aktualne problemy w jamie ustnej. Są szczoteczki miękkie – odpowiednie np. dla osób o wrażliwych zębach, średnio miękkie i twarde, jednopęczkowe i wielopęczkowe, z elementami gumowymi do masażu dziąseł. O rodzaj właściwego dla nas włosia najlepiej zapytać swojego dentystę lub higienistkę. Ważne: dobrze, kiedy szczoteczka ma włosie specjalnie oznaczone kolorem, którego ubywa w trakcie użytkowania. Im mniej barwnika – tym bardziej zużyta szczoteczka. Na pewno musimy ją wymienić również wówczas, gdy końcówki włosia są rozdwojone lub odstają od reszty. Mycie taką szczoteczką jest nieefektywne i może prowadzić do problemów z dziąsłami.

Szczoteczki mogą być manualne i elektryczne. Ich podstawowa różnica to sposób funkcjonowania: manualną sami musimy wprawić w odpowiedni ruch, aby skutecznie umyć zęby, elektryczna prawie nas wyręczy – wystarczy przesuwać ją wzdłuż powierzchni zębów. Ruch oscylacyjno-rotacyjny, oscylacyjno-pulsacyjny lub soniczny powoduje szybkie i dokładne usuwanie płytki i resztek pokarmu. Producenci szczoteczek elektrycznych proponują dodatkowe funkcje, jak: zegar, który mierzy czas szczotkowania i informuje kiedy możemy skończyć, różne tryby szczotkowania dopasowane do aktualnych potrzeb czy czujnik nacisku informujący o zbyt mocnym szczotkowaniu.

zepsuta szczoteczka
Czy wiesz, że:
szczoteczkę należy wymieniać także po każdej infekcji górnych dróg oddechowych. Po Twoim wyleczeniu na starej szczoteczce wciąż bytują bakterie chorobotwórcze, których nie da się wypłukać gorącą wodą. Po każdej chorobie – wymieniaj szczoteczkę.

—————————————————————————————-

Autor:

IMG_8859cor_a małe   dyplomowana higienistka Centrum Zdrowego Uśmiechu Anna Maciejowska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.