Techniki szczotkowania zębów

Gdyby higiena jamy ustnej była tak prosta jak w tej dziecięcej piosence pewnie wszyscy bylibyśmy bardziej szczęśliwi, a przynajmniej niektórzy z nas nie mieli by problemów np. z krwawiącymi dziąsłami. Niestety „Szczotka, pasta, kubek, ciepła woda” nie wystarczy. Potrzebna nam jeszcze technika, umiejętność, wprawa i…. chęci.
Jest co najmniej kilka technik prawidłowego szczotkowania zębów, oto kilka z nich:

roll – najskuteczniejsza z metod i najmniej uciążliwa, jest wskazana dla osób ze zdrowym przyzębiem. Szczoteczkę ustawiamy pod kątem 45° i wykonujemy małe okrężne ruchy w okolicy dziąsła, następnie wymiatamy jak miotełką – zawsze od czerwonego do białego, czyli od powierzchni dziąsła do brzegu zęba
pozioma – wewnątrz ust na powierzchniach zębów które żują, wykonujemy ruchy delikatnie obrotowe i poziome
pionowa – szczoteczkę trzymamy pionowo i wymiatamy z wewnętrznych części zębów przednich

nauka czyszcznia

Czy wiesz, że:
przed rozpoczęciem szczotkowania koniecznie należy użyć nici dentystycznej! Sama szczoteczka nie zapewni dokładnego usunięcia resztek jedzenia, szczególnie z przestrzeni międzyzębowych.

Jak skutecznie myć zęby i która technika jest odpowiednia dla nas dowiemy się na wizycie u higienistki stomatologicznej, która w ramach zabiegów higienizacyjnych przeprowadzi instruktaż higieny jamy ustnej.

————————————————————————————–

Autor: 

IMG_8859cor_a małe   dyplomowana higienistka Centrum Zdrowego Uśmiechu Anna Maciejowska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.