Pasty do zębów – jakie są najlepsze?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Jeżeli nie mamy specjalnych wskazań możemy wybrać dla siebie pastę, która najbardziej nam odpowiada pod względem smaku i konsystencji.

Większość nowoczesnych past do zębów ma właściwości wzmacniające i upiększające (wybielające), posiada w swoim składzie środki ścierające i polerujące (mechaniczne usuwanie płytki), środki pieniące (piana zmiękcza płytkę nazębną i dociera do trudno dostępnych miejsc). Najczęściej wybieramy pasty z dodatkiem mięty, są i takie, które zawierają olejki cytrusowe. Są pasty o konsystencji kremu, ale równie dobre są żelowe.

Ważne, żeby pasta posiadała w swoim składzie fluor. Dlaczego? Fluor hamuje demineralizację zęba i przyspiesza proces naprawy. Ma to znaczenie w przypadku małych i płytkich ubytków tzw. plam. Utrzymujące się w ślinie niewielkie stężenie jonów fluoru ma działanie antybakteryjne.

Czy wiesz, że:
pierwsze pasty z fluorem pojawiły się w latach 50-tych ubiegłego wieku. Fluor wykazuje zdrowotne działanie w małych ilościach, w dużych może zaszkodzić! Dlatego zalecane jest częste mycie zębów, szczególnie po posiłkach. Stopniowe działanie małych dawek fluoru, który wbudowuje się w szkliwo, wzmacnia odporność zębów na działanie kwasów i bakterii powodujących próchnicę. Ważna jest więc systematyczność.

czyszczenie zębów     pasta
Pasty do zadań specjalnych
Przy konkretnym problemie niezawodne są pasty lecznicze, które w swoim składzie posiadają środki odpowiednio dobrane, aby skutecznie walczyć ze stanem chorobowym.

Przy odsłoniętych szyjkach i dużej nadwrażliwości na kwaśne, słodkie, ciepłe czy zimne jedzenie skuteczne są pasty tzw. sensitive. Zawarte w nich składniki budują warstwę ochronną, uszczelniają ujścia kanalików zębiny i tym samym eliminują przyczynę bólu.

Na krwawiące dziąsła wskazana jest pasta, która pomoże wyleczyć stan zapalny. W swoim składzie posiada wyciągi i olejki ziołowe np. z rumianku, tymianku czy arniki oraz środki przyspieszające gojenie np. alantoinę. Działa przeciwbakteryjnie, odkażająco i przeciwzapalnie.

Są też pasty pomagające zwalczyć przykry zapach z ust. W swoim składzie posiadają środki niszczące bakterie usytuowane na tylnej części języka oraz eliminujące związki siarki (siarka odpowiada za nieświeży oddech).
Jeśli nasze potrzeby są bardziej złożone, tzn. musimy jednocześnie zaradzić kilku kłopotliwym sytuacjom możemy stosować równolegle różne pasty.
Czy wiesz, że:
wystarczy sama szczoteczka, aby dokładnie wyczyścić zęby. Musimy jednak temu zajęciu poświęcić 6 – 8 minut. Użycie pasty skraca czas mycia zębów o połowę.

——————————————————————————————

Autor:

IMG_8859cor_a małe   dyplomowana higienistka Centrum Zdrowego Uśmiechu Anna Maciejowska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.