Przestrzenie międzyzębowe – jak o nie dbać?

Gdyby sięgnąć do statystyk: ponad 80% ubytków to ubytki międzyzębowe, czyli umiejscowione pomiędzy dwoma sąsiadującymi ze sobą zębami. Niestety, aby usunąć resztki jedzenia i płytkę nazębną z tych właśnie miejsc nie wystarczy szczoteczka.
Regularne używanie nici dentystycznej przed szczotkowaniem zapewnia dokładne oczyszczenie miejsc trudnodostępnych, w których najczęściej rozwija się próchnica. Można wybierać spośród nitek okrągłych i płaskich typu taśma – dla łatwiejszego wprowadzania pomiędzy ciasne przestrzenie. Ważna jest też technika nitkowania, przechodząc do następnego zęba należy odwinąć z palca czysty kawałek nici. Warto również zwrócić uwagę na to czy jest ona nasączona fluorem lub chlorcheksydyną – dla jeszcze lepszej ochrony przed próchnicą.

nitka   nitka na zębach
Czy wiesz, że:
Jeśli nitka strzępi się podczas czyszczenia, masz problem z jej wyjęciem może to oznaczać nieszczelne wypełnienia. Należy się im przyjrzeć i w razie potrzeby skorygować lub wymienić.
Dla tych wszystkich, którzy twierdzą, że używanie samej nitki jest trudne i niewygodne jest inne rozwiązanie – urządzenie o nazwie flosser. Są różne flossery: te z nylonową końcówką wykonują 10 000 ruchów na minutę. Skierowane w przestrzeń pomiędzy zębami usuwają płytkę nad i pod linią dziąseł. Inne to po prostu gotowe odcinki nitki naciągnięte na cięciwę, małe i smukłe ułatwiające przejście nitki przez punkt pomiędzy dwoma sąsiadującymi zębami.

flosser

Są jeszcze szczoteczki międzyzębowe polecane szczególnie osobom z większymi odstępami pomiędzy zębami oraz w trakcie leczenia stałymi aparatami ortodontycznymi. Szczoteczki dostępne są w różnych rozmiarach i kolorach – dla łatwiejszej identyfikacji każdy kolor odpowiada innemu rozmiarowi. Najlepiej jeśli higienistka doradzi jakie szczoteczki będą dla nas odpowiednie. Ważne, aby szczoteczka wypełniała całą przestrzeń pomiędzy zębami – wtedy używanie jej będzie naprawdę skuteczne.

szczoteczki międzyzębowe

W utrzymaniu czystych przestrzeni miedzyzębowych pomoże również irygator. Strumień wody pod ciśnieniem wymiata resztki pożywienia i bakterii dokładnie i szybko. Dociera wszędzie tam, gdzie normalne środki do czyszczenia i płukania nie mają dostępu. Zamiast zwykłej wody można używać płynu do płukania jamy ustnej lub jego rozcieńczonej postaci. Urządzenie to świetnie sprawdza się w jamie ustnej, szczególnie jeśli jesteśmy posiadaczami koron, protez oraz aparatów ortodontycznych stałych.

——————————————————————————–

Autor: 

IMG_8859cor_a małe   dyplomowana higienistka Centrum Zdrowego Uśmiechu Anna Maciejowska

3 myśli nt. „Przestrzenie międzyzębowe – jak o nie dbać?

 1. Anonim

  Aniu! Witam po latach! Szukając przez internet dobrego gabinetu trafiłam na Ciebie. Pięknie wyglądasz w ciemnych włosach! Pozdrawiam Edyta. ( Do Ani Maciejowskiej).

  Odpowiedz
 2. admin Autor wpisu

  Witam Pana Proszę kupić dowolny typ flossera, gdyż nitkowanie jest niezbędnym elementem codziennej higieny jamy ustnej. W trakcie jego używania należy szczególną uwagę zwrócić na technikę wprowadzania nitki do przestrzeni międzyzębowych, a dokładnie rzecz ujmując nitką należy oprzeć się o boczne powierzchnie zębów i delikatnie wślizgnąć się do przestrzeni po zębie i dokładnie w ten sam sposób wysunąć nitkę. Użycie zbyt dużej siły i wprowadzanie nitki pionowo między zęby może uszkodzić i przeciąć brodawki dziąsłowe. Jeżeli potrzebuje Pan dokładnego instruktażu: jak w bezpieczny, ale efektywny sposób używać flossera zapraszam na krótką wizytę do mnie. Anna Maciejowska, higienistka Centrum Zdrowego Uśmiechu

  Odpowiedz
 3. Karol Majewski

  przydałby mi się flosser, bo praktycznie za każdym razem jak używam nici to mi się strzępią i nie potrafie dobrze złapać.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.